Nově provede pořadem Pavel Soukup

Aktualita

Herec Pavel Soukup pochází z Prahy, po gymnáziu vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (1972), souběžně se ale začal věnovat amatérskému divadlu, což jej nakonec přivedlo ke studiu herectví a v roce 1974 dokončil DAMU, hereckou průpravu absolvoval pod vedením Miloše Nedbala. Z kázeňských důvodů se mu nepodařilo získat práci v Praze a své první divadelní angažmá dostal v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (1974-1978), kde vynikl v představení Farma pod jilmy. Následovalo angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1978-1982), kde si zahrál Jánošíka ve hře Malované na skle. Pak se vrátil do Prahy a v letech 1982-1996 působil v Městských divadlech pražských, respektive v Divadle ABC. Od roku 1996 je na volné noze, hostoval například v Hudebním divadle v Karlíně (Klec bláznů, Ginger a Fred).

Pavel Soukup patří k hojně obsazovaným televizním hercům, ale na filmovém plátně se objevil pouze dvakrát. Poprvé ztvárnil postavu tělocvikáře Bertíka v dětském filmu BRONTOSAURUS (1979), pak hrál agronoma Trnku ve slovenském příběhu s kriminální zápletkou SÚDIM ŤA LÁSKOU (1981). Podstatně více příležitostí mu dala televize, i když i to se začalo odehrávat až po Soukupově příchodu do Prahy. Hrál v televizních inscenacích, pohádkách, v menších rolích se objevil také v seriálech (SANITKA, 1984; NÁHRDELNÍK, 1992), poměrně velký prostor dostal jako nepříliš sympatický ředitel Mára v seriálu ŽIVOT NA ZÁMKU (1995). V pozdější době se objevil například v televizním filmu ZNÁSILNĚNÍ (2000), vidět jsme jej mohli také v seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ (2005).

V posledních letech je nejznámější Soukupova činnost v dabingu. Uplatnění v této oblasti nalezl především v 90. letech, kdy do kin i televizní distribuce začalo přicházet podstatně větší množství zahraničních filmů než dříve. Počet Soukupových dabingových rolí jde do stovek, namlouvá řadu nejslavnějších hvězd a jeho hlas tak známe z úctyhodného počtu významných filmů. Pravidelně daboval například Gérarda Depardieu, Harrisona Forda, Bruce Willise, Michaela Douglase nebo Arnolda Schwarzeneggera, slyšet jsme jej mohli i v animovaných snímcích. Soukupova dabingová práce mu vynesla pochopitelně přízeň diváků, což dokládá jeho pravidelné umísťování v dabingové kategorii ankety Týtý a v roce 2003 dosáhl zlaté příčky. Se svým hlasem se Pavel Soukup prosadil i v rozhlase, dále například v televizních reklamách a různých spotech.

Kromě výše uvedených aktivit se Pavel Soukup věnuje také literární činnosti, napsal několik divadelních her (Tři na slunci, Přelet modrého morfa), je také autorem dvou knih se sebranými fejetony a jedné knihy pohádek.